Lüksemburg, 6 Haziran’da onaylanan yasa ile 30 yıl sonra bir ilki gerçekleştirerek hayvan hakları yasasını genişleterek “bütün hayvanlar” ibaresini ekledi.

 

Lüksemburg vatandaşları hayvanlara zarar verip öldürürse 3 yıla kadar hapis cezası veya 200 bin euro para cezasına çarptırılacak. Ayrıca, eğer bir yaralı bir hayvan  veya tehlikede bir hayvan görürse, vatandaşlar hayvanın bakım ve tedavisini üstlenmek ve kurtarmakla yükümlü. Ek olarak, hayvan sahiplenmek ile ilgili madde de genişletilerek bundan sonra hayvan sahiplenecek kişilerin barınma, beslenme gibi ihtiyaçlarının tamamından sorumlu olacaklar aksi takdirde gene hapis ve para cezasına çarptırılacaklar.

 

Her ne kadar, genişletilmiş yasa mezbahaları veya et ve süt endüstrisini yasaklamıyor olsa da, yasanın “tüm hayvanlar” kısmında genişlemesine istinaden hayvanların “ekonomik nedenlerle” öldürülmesine de yasak getiriyor. Buna örnek olarak da, erkek civciv ve horozların yumurta endüstrisi tarafından katledilmesi ve erkek buzağıların süt endüstrisi tarafından katledilmesi gösteriliyor. Yani Lüksemburg’da cinsiyetinden dolayı et ve süt endüstrisi hayvanları öldüremeyecek. Ayrıca Avrupa’da bu konuda getirilen ilk yasak olarak da önem teşkil ediyor.

Önceki İçerikRöportaj: Nevşin Mengü ile Veganizm ve Güç Sporları
Sonraki İçerikModa Devi ASOS Tiftik, İpek, Kaşmir ve Tüy Kullanılan Ürünleri Kaldırıyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.