Yediğimiz şeyler, bizi nasıl şekillendiriyor? Berberinde gezegenimizde nasıl bir ayak izi bırakıyoruz? Her şey sadece bir yemek süresi kadar kısa ve anlamsız mı? Peki ya tabağımızdaki canlılar?

TABAĞINDAKİ YÜZ
Gıda Hakkındaki Gerçekler
“Jeffrey Moussaieff Masson, yediklerimizin sağlığımızı, ahlaki benliğimizi ve gezegenimizi nasıl etkilediğini gösterirken ağzımıza aldığımız her lokmanın arkasındaki kararların farkına varmamızı sağlayacak sorular soruyor: Hayvanları yemenin toprağımız, sularımız ve hatta küresel ısınma üzerindeki etkileri nelerdir? Çiftçilik yöntemlerinin hayvanlar ve insanları etkileyen sonuçları nelerdir?
Aynı zamanda bir psikanalist olan Masson, inkârın bizi çatalımızın ucundaki hayvanı düşünmekten nasıl alıkoyduğunu gösterirken bir yandan da tabağımızdaki etin bir zamanlar duyguları olan bir canlı olduğunu ve tabağımıza gelmeden önce büyük eziyete maruz kaldığını hatırlatıyor ve beslenme şeklimizdeki ahlaki çelişkileri ortaya koyuyor.

Tabağındaki Yüz, yazarın yirmi yılı aşan entelektüel, psikolojik ve duygusal deneyimlerini gıda devriminin bu çok önemli kitabında bir araya getiriyor. Gıda seçimi konusunda bilinçli olmak isteyen herkes —veganlar, vejetaryenler ve et yiyenler— bu kitaptan çok şey öğrenecek.” (Tanıtım bülteninden)

“Sağlıklı ve etik beslenmenin rehberi olan bu kitap, üslubuyla çok cana yakın ve faydalı güncel bilgiyle dolu.”
J. M. COETZEE

“Derin bir anlayış ve şefkatle dolu olan Tabağındaki Yüz, son yıllarda okuduğum en ilginç kitaplardan biri. Jeffrey Masson zeki olduğu kadar da bilge bir yazar. Bu, hayatınızı yaşama şeklinizi iyi yönde değiştirecek bir kitap.”

Yazar : Jeffrey Moussaieff Masson
Kategori : Beslenme, Gıda, Vejetaryenlik
Yayınevi: Paloma Yayınevi
İngilizceden Çeviren: Zülal Kalkandelen
Sayfa sayısı : 288
Baskı : Ekim 2015

Önceki İçerikDünya Devleri Vegan Dünyaya Hazırlanıyor!
Sonraki İçerikBilim İnsanları Hayvan Deneylerini Sorguluyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.