Türkiye’de veganlık üzerine yapılan tüm çalışma, girişim, etkinlik ve eylemler bu doğrultuda yol açıyor, iz bırakıyor ve etki oluşturuyor. Bunların tamamı, nihai hedefimiz olan hayvan özgürlüğünün devinimidir.

Bu bağlamda, Didim Belediyesi’nin bu yıl üçüncü kere vegan bir festival düzenliyor olması bizim için değerli ancak hayvan özgürlüğüne hizmet eden somut adımları açısından yeterli değildir.

Veganlığın temelinde; şiddetsizlik, türler arası adalet ve sömürüsüzlük yer almaktadır. Dolayısıyla “Vegan Dostu” kent olma iddiası nedeniyle, Didim Belediyesi’ne, sadece vegan festival düzenleyen bir yerel yönetim olmanın ötesinde beklentiler ve sorumluluklar yüklemekteyiz.

Eylül 2016’da VegFest öncesi görüşmelerimizde aktardığımız ve Belediye yönetimince de sözünü aldığımız üzere vegan dostu belediye olmanın hassas kriterleri kentin sadece reklamında değil dokusunda da yer bulmalıdır.

Üzerinde ısrarla durduğumuz konulardan biri olan Didim’deki fayton atlarının özgürleştirilmeleri hususu 3 yıldan bu yana sürekli ertelenerek, mevcut işleyişte sadece “yeni ruhsat vermeme” noktasına gelebilmiştir. Her festival başında faytonların kaldırılması konusunun ileriye dönük bir proje olarak aksettirilmesi yerine bu konuda somut adım atılması beklentimiz bulunmaktadır.

Bu anlamda, belediye olarak üçüncü kez vegan festival düzenleyen Didim Belediyesi’ne, “Vegan Dostu” belediye olma kriterlerinin bir kez daha gözden geçirmesi ve gereklerini yerine getirmek adına 2016 senesinde söz verdiği ve “Vegan Dostu” beyanına uygun olarak “kent ölçeğinde” atacağı adımları geciktirmeden başlatması çağrısını bir kez daha yapmak istiyoruz. Aksi taktirde bu iddianın kullanılmamasını, bu önemli vasfı kendilerine bizzat sunan resmi sivil toplum kuruluşu olarak önemle rica ediyoruz.

Tüm bu gelişmeler ışığında, “Vegan Dostu” söylemine paralel, hayvan hak ve özgürlükleri noktasında somut adımlar atılmadığı sürece Didim Belediyesi’nin bizim için festival düzenleyen herhangi bir belediyeden farksız olduğunu ve katılımımız konusunda gelen yoğun sorular üzerine TVD olarak bu yıl da organizasyonda yer almadığımızı kamuoyunun bilgilerine sunarız.

TVD

Önceki İçerikGıdada Devrim? “Temiz” Et
Sonraki İçerikYeni kanıtlar ışığında tavukların sosyal zekası ve şempanzelerin dil becerisiyle yüzleşmek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.